KOPASZEWO
Powiat kościański
Klasycystyczny pałac zbudowany został w latach 1800/1801 dla Ludwina Skórzewskiego i jego żony Teodory z Niegolewskich. Po śmierci Ludwina, jego druga żona Honorata z Brzechwów sprzedała posiadłość generałowi Dezyderemu Chłapowskiemu. Rezydencja częściowo spłonęła w 1886 roku, po czym została odbudowana przez Kazimierza Chłapowskiego. Po blisko pięćdziesięciu latach rządów Anny i Kazimierza Chłapowskich Kopaszewo przejął syn, Mieczysław, ożeniony z Wandą z Potworowskich. Z ich inicjatywy w latach 1921/1923 przeprowadzono generalny remont pałacu.